Cestovný ruch na Slovensku je na vzostupe, o čom svedčia priaznivé štatistické údaje. Tento výsledok je aj vďaka tomu, že Slovensko má obrovský prírodný potenciál, ktorý láka turistov nielen z domáceho prostredia, ale aj zo zahraničia a aj zo zámoria.
Tieto dary prírody, ako Tatry, Veľká Fatra, Slovenský raj, Dobšinská ľadová jaskyňa a mohli by sme ďalej pokračovať, musíme rozumne zužitkovať v prospech cestovného ruchu. Ľudia sú ochotní míňať stále viac peňazí na dovolenku, keď majú zaručené príjemné zážitky v krásnej prírode a k tomu ešte aj turistické atrakcie spojené s kultúrnymi podujatiami.
Národný park Slovenský raj je veľmi vyhľadávanou destináciou pre turistov. Krásne scenérie tohto parku každý Slovák pozná minimálne z televíznej obrazovky. Sú tu úchvatné vodopády a krásne turistické chodníky vybavené rebríkmi, reťazami a mostíkmi a ďalšie zaujímavosti, ktoré človek inde nezažije.
Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá je súčasťou Národného parku Slovenský raj je jedným z najvyhľadávanejších miest v tejto oblasti. Nachádza sa neďaleko banského mestečka Dobšiná na severnom svahu vápencového vrchu Duča. Turisti po príchode na parkovisko v Dobšinej po vystúpení z áut v letnom období berú so sebou aj teplé oblečenie a musia prejsť peši asi pol hodinu, než sa dostanú k jaskyni, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 970 m.
O histórii a vzniku jaskyne sa dozviete podrobnejšie od kvalifikovaného personálu, ktorí vás povedie pri prehliadke priestorov. Samozrejme vo vlastnom záujme sa informujte o časovej prevádzke jaskyne.
V krátkosti vás informujeme o zaujímavostiach o jaskyni, ktorá bola objavená v roku 1870 a potom sprístupnená verejnosti až v roku 1887. Celková dĺžka jaskyne je 1232 m a pre verejnosť je sprístupnený okruh o dĺžke 475 m. Podzemné priestory jaskyne vytvorila rieka Hnilec, ktorá sa nachádza v súčasnosti 130 m nižšie pod jaskyňou. Priemerná ročná teplota je pod bodom mrazu -1 stupeň. Zaujímavosťou jaskyne je ľad, ktorý sa vytvoril tak, že v zime studený vzduch schladil ovzdušie pod bod mrazu a vlhkosť vzduchu vytvoril ľad na spodku jaskyne, kde zamrzla aj presakujúca voda. Výtvor prírody vo forme ľadových stalaktitov a stalagmitov uvidíte na mieste.